zdrowe-nawyki-zywieniowe

Zmiana codziennego sposobu żywienia na pewno nie jest najłatwiejszym zadaniem. Należy jednak pamiętać, że przy odrobinie zaangażowania jest to jak najbardziej możliwe. Początkowo idea zmiany stylu życia może być przytłaczająca.

Wprowadzajmy zmiany stopniowo, tak aby były dla nas miłą odmianą a nie rewolucją!

Dlaczego w ogóle warto zawalczyć o zdrowe nawyki żywieniowe? Powodów jest wiele. Odpowiedni wybór sposobu żywienia może uchronić nas przed szeregiem chorób cywilizacyjnych, pozwoli zachować sprawność fizyczną i atrakcyjny wygląd, doda nam sił i energii do pracy, a także stanie się wzorem do naśladowania dla naszych bliskich.

Jak możemy wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do życia codziennego?

Zmień swoje nastawienie do diety– słowo “dieta” w potocznym użyciu kojarzy się nam z wyrzeczeniami, rygorystycznymi zasadami i uciążliwoscią. Współczujemy ludziom, którzy muszą “przejść na dietę”. Oczekujemy z utęsknieniem na osiągnięcie wymarzonej wagi i zakończenie diety. Myślimy o diecie jako o nieprzyjemności, przez którą musimy przejść. Jak bardzo złe jest to podejście? Ogromnie! Powszechnie funkcjonująca wizja diety jako kary jest po prostu nieprawdziwa! Słowo dieta oznacza styl życia. I tak powinno być postrzegane. Wprowadzajmy zmiany w sposobie codziennego odżywiania na stałe. Każdy z nas samodzielnie, kształtuje swoją dietę poprzez dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych. Należy dążyć do stworzenia swojej własnej, indywidualnej zdrowej diety, która stanie się czymś wyjątkowym. Dieta może być zarówno zdrowa jak i przyjemna jeśli będzie idealnie dopasowaną częścią dnia.

Pracuj nad złymi przyzwyczajeniami– szukaj nowości kulinarnych. Eksperymentuj z potrawami, przyprawami, próbuj nowych składników. Wypróbuj przepisy kuchni egzotycznej lub umów się z przyjaciółmi w orientalnej restauracji. Wyrwij się poza schemat dotychczasowego tradycyjnego odżywiania. Pozwól sobie spróbować różnorodności i cieszyć się nowymi doznaniami. Zmieniaj stare nawyki na nowe- lepsze i zdrowsze. Jeśli nie wyobrażasz sobie podwieczorku bez kawałka ciasta- spróbuj nowych przepisów na niskokaloryczne słodkości wzbogacone o pełne ziarna, bakalie czy warzywa. Możliwości jest bardzo wiele!

Rozwijaj swoją świadomość żywieniową– najlepszą metodą na przekonanie się do zmiany stylu życia jest zdobycie rzetelnej wiedzy. Szukaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, czytaj tematyczną prasę, pytaj fachowców, bierz udział w imprezach o tematyce zdrowego żywienia. Wybór właściwego modelu odżywiania i aktywnego stylu życia stanie się wtedy zupełnie oczywisty.

Bądź wytrwały i konsekwentny– szanuj pracę, czas i zaangażowanie jakie włożyłeś w zmiany 🙂