Odżywianie w anemii z niedoboru żelaza
Niedokrwistość z niedoboru żelaza może pojawić się z wielu przyczyn. Najczęściej rozwija się u dzieci, kobiet cierpiących na obfite krwawienia z dróg rodnych oraz u osób z chorobami przewodu pokarmowego (np. polipy jelita, nowotwór, nieswoiste zapalenia jelit). Bardzo ważne jest szybkie podjęcie interwencji dietetycznej i dostarczenie do organizmu tak ważnego składnika jakim jest żelazo. Jak powinno wyglądać postępowanie dietetyczne w przypadku rozwoju anemii?
Produkty bogate w żelazo- co włączyć do jadłospisu.
Żelazo w najlepiej przyswajalnej formie, czyli żelazo hemowe znajdziemy w mięsie czerwonym (nie tłustym!), wątrobie czy też pasztetach i przetworach z innych podrobów. Wiele produktów roślinnych także obfituje w ten składnik, jednak żelazo w nich zawarte charakteryzuje się niższą biodostępnością. W celu uzupełnienia niedoboru tego pierwiastka warto spożywać kakao, orzechy, migdały, pestki (sezam, dynia), a także gruboziarniste kasze i nieoczyszczone produkty zbożowe.
Produkty ułatwiające wchłanianie żelaza, czyli jak wspomóc swój organizm w walce z anemią.
Stopień biodostępności żelaza znacznie wzrasta w środowisku kwaśnym. Dlatego też, razem z produktami zawierającymi żelazo warto spożywać te, które odznaczają się znaczną zawartością witaminy C. Świetnym przykładem takiego produktu jest nać pietruszki. Posiada ona nie tylko imponującą zawartość kwasu askorbinowego lecz również samego żelaza! Ponadto polecane jest spożywanie owoców cytrusowych, papryki czerwonej i produktów kiszonych.
Warto pamiętać, że żelazo jest jednym z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie. Odpowiada za tworzenie się krwinek czerwonych, umożliwia sprawną wymianę gazową, wspomaga syntezę DNA, wchodzi w skład mioglobiny, czyli białka tworzącego tkankę mięśniową, a także stymuluje aktywność układu odpornościowego. Niedobór tego składnika stanowi ogromne obciążenie dla organizmu i może prowadzić do rozwoju poważnych powikłań.
Bibliografia:
1. Ciborowska H, Rudnicka A.: Dietetyka. Żywienie człowieka zdrowego i choego., PZWL, Warszawa 2009
2. Cymerys M., Rutz- Danielczak A, Pupek- Musialik D, Tykarski A.: Kliniczny zarys chorób wewnętrzynych, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego, Poznań 2013