Kilka faktów o witaminie piękna.
Witamina A jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Odpowiada za procesy widzenia- występuje jako składnik białka, które znajduje się w siatkówce oka. Uczestniczy także w tworzeniu się komórek rozrodczych oraz bierze udział w procesie rozwoju łożyska, zarodka i płodu. Ta witamina ma ogromny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci, więc jeśli chcemy zachować piękno to warto włączyć do codziennej diety produkty bogate w nią. Witamina A przyspiesza odbudowę naskórka. Bardzo ważną funkcją jest to, że wzmacnia także układ immunologiczny- utrzymuje sprawność grasicy.
Witamina A w największych ilościach występuje pod postacią retinolu i estrów retinylu magazynowanego w wątrobie. Retinol jest uwalniany w razie potrzeby. Z tego powodu jest małe prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów.
Prowitaminy A- karotenoidy są dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem. W największych ilościach występują w produktach roślinnych. Najważniejszym z nich jest β-karoten, który między innymi zmniejsza liczbę komórek nowotworowych, poprawia pracę układu pokarmowego oraz opóźnia procesy starzenia. β-karoten jest przeciwutleniaczem i chroni organizm przed toksycznym działaniem wolnych rodników.
Zapotrzebowanie na witaminę A jest indywidualne i zależy od płci, wieku oraz stanu fizjologicznego. Zwiększone zapotrzebowanie na tą witaminę można zauważyć między innymi u osób, które są w stanie długotrwałego stresu, mają choroby przewodu pokarmowego, a także w przypadku stosowania diety ubogotłuszczowej.
Objawami niedoboru witaminy A są: spadek odporności, problemy skórne, problemy ze wzrokiem, nadwrażliwość śluzówek i spojówek, zatrzymanie wzrostu kośćca u dzieci oraz młodzieży, nadmierne wypadanie i łamanie się włosów oraz paznokci. W Polsce rzadko dochodzi do niedoboru tej witaminy. Czasem może dojść do odwrotnej sytuacji- nadmiaru witaminy A w organizmie. Nadmiar tej witaminy jest niebezpieczny dla człowieka. Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj przez nadmierne stosowanie suplementów.
Bibliografia:
1. A. Szulc, Witamina A. Funkcje, normy i źródła w żywności, online:https://dietetycy.org.pl/witamina-a/?fbclid=IwAR0kkV4oJRaQxzhWAFbsyabUPRFVvmF38UFpiZra8ctr7Py4jFl2_H_D5cM
2.H Ciborowska, A Ciborowski "Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka" rok wydania 2022
3. N. Dorsz, Źródła witaminy A. W jakich produktach jest jej najwięcej?, online:https://dietetycy.org.pl/zrodla-witaminy-a/?fbclid=IwAR0kkV4oJRaQxzhWAFbsyabUPRFVvmF38UFpiZra8ctr7Py4jFl2_H_D5cM