Menu
Dietetyk Bilsko Ciebie
Telefon do poradni dietetycznej 731 698 373

Zerknij też do zakładki Kontakt!

Wiedza
wiedza o dietach

Baby-Led Weaning

mgr Alicja Skubis - dietetyk Katowice (Piotrowice)

Baby-led weaning (BLW) jest to metoda rozszerzania diety niemowlęcia dotychczas karmionego mlekiem. Polega ona na podawaniu dziecku różnych produktów stałych do samodzielnego spożycia. Podstawą diety dziecka w początkach stosowania BLW jest nadal mleko, ponieważ ilości zjedzonego przez dziecko pokarmu są niewielkie. Dzięki tej metodzie dziecko poznaje produkty żywnościowe, uczy się samodzielnego jedzenia, żucia i koordynacji ruchów.

Polecane jest podawanie dziecku produktów takich samych lub zbliżonych do tych, jedzonych przez resztę rodziny oraz wspólne ich spożywanie. W ten sposób dziecko obserwujac dorosłych uczy się prawidłowego jedzenia oraz kształtuje nawyki żywieniowe. Dzięki metodzie BLW w późniejszym okresie życia dziecko jest bardziej otwarte na nowe smaki oraz wykazuje mniejsze skłonności do rozwoju otyłości.

Jak przygotowywać posiłki dla dziecka w metodzie BLW?
Powinniśmy podawać dziecku potrawy miękkie, łatwe do rozdrobnienia w niewielkich kawałkach (np. słupkach). Warzywa i owoce twarde powinny być wstępnie podgotowane do odpowiedniej miękkości. Nie podajemy dziecku produktów, które koniecznie należy pogryźć. Potrawy w formie musów, przecierów, jogurty podajemy dziecku na plastikowej łyżeczce. Należy pozostawić dziecku możliwość wyboru czego chce spróbować, nie poganiać go, nie zmuszać do jedzenia oraz nie dokarmiać samodzielnie (można podawać tylko mleko). Pamietajmy o zapewnieniu dziecku wody lub lekkiej herbatki do popijania.

wiedza o dietachwiedza o dieciewiedza o dietach
Partnerzy
PromedEstetica PromedMedicareEgyptos Salon kosmetycznyYasumiXtreme FitnessJolieCentrum Rekreacji i SportuAll-Medicus
Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest dietetyk Alicja Skubis. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję