Menu
Dietetyk Bilsko Ciebie
Telefon do poradni dietetycznej 731 698 373

Zerknij też do zakładki Kontakt!

Wiedza
wiedza o dietach

Dieta w okresie laktacji- czy powinna być restrykcyjna?

mgr Alicja Skubis - dietetyk Warszawa

W okresie laktacji zapotrzebowanie młodej mamy na składniki odżywcze, witaminy i minerały rośnie. Organizm kobiety wykorzystuje te elementy do produkcji jak najbardziej wartościowego pokarmu dla dziecka. Dieta w tym szczególnym czasie ma ogromne znaczenie zarówno dla niemowlęcia jak i dla matki. Odpowiednie odżywianie się mamy zapewnia zdrowie, prawidłowy wzrost i rozwój dziecka oraz jest formą prewencji występowania niedoborów i chorób takich jak np.osteoporoza w jej póżniejszym życiu.

Czy kobieta karmiąca powinna przechodzić na diety eliminacyjne?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta- tylko i wyłącznie jeżeli zalecił to lekarz. Diety wykluczające dane produkty powinny być stosowane tylko w przypadku konkretnych wskazań medycznych- najczęściej są to alergie występujące u mamy lub niemowlęcia. Stosowanie modyfikacji modelu odżywiania na bezglutenowy, bezmleczny czy wykluczanie z jadłospisu produktów, które są potencjalnymi alergenami (orzechy, pomidory, ryby) bez uzasadnienia medycznego nie przyniesie dobrych rezultatów. Postepując w ten młoda mama naraża się na rozwinięcie wielu niedoborów oraz związanych z nimi schorzeń, wystąpienie zaburzeń laktacji oraz zwiększa ryzyko deficytu witamin i składników mineralnych u swojej pociechy. Nie ma dowodów naukowych na "osłaniajace" działanie tego typu diet- nie są one magicznym sposobem na ochronę dziecka przed alergiami czy też innymi schorzeniami.

Wiele składników żywności zjedzonej przez młodą mamę, przenika bezpośrednio do jej pokarmu. Zdarza się, że są to składniki wywołujące problemy trawienne u niemowlęcia. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy ograniczyć spożywanie danego produktu lub wykluczyć go na pewien czas z jadłospisu. Szczególną uwagę warto zwrócić naprodukty takie jak: czosnek, cebula, warzywa kapustne i strączkowe, rabarbar, śliwki, brzoskwinie, morele, melony, papryka czy seler. Warto ostrożnie dobierać przyprawy- te ostre i drażniące mogą wykazywać takie działanie rónież na organizm niemowlęcia. Po spożyciu przez mamę produktów kiszonych i fermentowanych także warto jest uważniej obserwować reakcje malucha. Kawa powinna być mocno ograniczona w jadłospisie kobiety karmiącej, ponieważ kofeina przenika do pokarmu i może działać pobudzajaco na niemowlę. Spożywana w niewielkich ilościach jest jednak dopuszczalna- wypicie jednej filiżanki słabej kawy po karmieniu nie zaszkodzi maluchowi. Bezwzględnie należy wyeliminować z diety mamy alkohol.

Dieta młodej mamy nie powinna być restrykcyjna. Bezpodstawna eliminacja całych grup produktów z jadłospisu jest zarówno uciążliwa jak i niebezpieczna. Wykluczając szereg produktów żywnościowych ze swojego menu kobieta, zwieksza ryzyko wystąpienia niedoborów w swoim organizmie oraz zniechęca się do karmienia piersią- co w efekcie prowadzi do krótszego okresu karmienia dziecka najlepszym dla niego pokarmem.

Bibliografia:
1. Borszewska-Kornacka K.M, Rachtan- Janicka J, Wesołowska A, Socha P, Wielgoś M, Żukowska- Rubik M,Pawlus B: Stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji.
2. Kręgielska- Narozan M: Żywienie kobiet ciężarnych i karmiących piersią, w: Kliniczny zarys chorób wewnętrznych [red. Tykarski A.]
3. Nehring- Gugulska M: Odżywianie matki karmiącej.

wiedza o dietachwiedza o dieciewiedza o dietach
Partnerzy
PromedEstetica PromedMedicareEgyptos Salon kosmetycznyYasumiXtreme FitnessJolieCentrum Rekreacji i SportuAll-Medicus
Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest dietetyk Alicja Skubis. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję